Yünlü Kumaşların Genel Özellikleri

Yünlü Kumaşların Genel Özellikleri

Yün neden birkaç yüzyıldır dünyanın her yerinde seviliyor? Neden yünlü giysiler tercih edilir? İncelememizde yünün özellikleri hakkında her şey.

Kumaş alanlar. Katılıyorum, “yün” kelimesiyle ilk ilişki sıcaklıktır. Bununla birlikte, bu, malzemenin tek olumlu kalitesinden uzaktır. Yünün diğer kumaşlara göre bir takım avantajları vardır ve bazılarında eşiti yoktur. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yün Kumaş Özellikleri

Yünlü kumaş üretiminin temelinin, koyun (merino), deve, tavşan (angora), lama (alpaka, suri vb.) ve keçi (tiftik) gibi hayvanların kılları olduğu bir sır değildir. Doğal hammaddeler, her şeyden önce, malzemenin mükemmel ısı yalıtım özelliklerini açıklar ve ikincisi – maliyet, yün asla ucuz değildir.

Yünlü Kumaş Alan çeşitleri çeşitliliği bakımından dikkat çekicidir : tüvit , buklet , kaşmir , jarse , gabardin, boston, drape vb. Hepsi yoğunluk, dokuma deseni, iplik kalitesi ve diğer parametreler açısından farklılık gösterir. Ancak iki temel malzeme türü vardır: yün ve yün karışımı kumaşlar. Birincisi, yüne ek olarak başka lifler (naylon, viskon) içerebilir., lavsan, vb.), ancak %10’dan fazla değil. Yün karışımı kumaşlar, karışıma çok daha büyük miktarlarda suni, doğal ve sentetik liflerin eklenmesiyle yapılır.

Kumaş Alanlar. Bu, üreticilerin malzemenin kalitesini (aşınma direnci, elastikiyet, şekil tutma yeteneği vb.) iyileştirmesini, mevcut doğal kusurları ortadan kaldırmasını ve malzemeyi daha uygun fiyatlı hale getirmesini sağlar. Bununla birlikte, bazı özelliklerin güçlendirilmesinin diğerlerinde azalmaya yol açabileceği unutulmamalıdır.

Peki Yünün Başlıca Faydaları Nelerdir?

Rüzgar ve ısı koruma fonksiyonu. Yünlü giysiler gerçekten sıcak tutar. Bu durumda vücut terlemez ve terlemez. Belki de yün, dış giyim dikmek için en popüler malzemedir.

  • Esneklik. Çoğu yünlü kumaşla çalışmak hoştur.
  • Dayanıklılık ve güç. Yün ürününün gardırobunuzda uzun süre kalacağından emin olun.
  • Koşulsuz ve önemli bir artı olan son derece düşük kırışık. Özellikle yünlü takım elbise ve dış giyim konusunda.
  • Higroskopiklik. Yün %20’ye kadar nemi emebilir, dokunulduğunda kuru kalır ve ayrıca sizi ısıtmaya devam eder.
  • Işığa dayanıklıdır.
  • Hipoalerjenik.

Kumaş Alan. Aşınmaya ve kire karşı dayanıklıdır. Yün pratik olarak kirlenmez, toz ve kiri emmez.

Kokulara karşı dayanıklıdır. Yünlü kumaş duman, yemek veya ter kokusu almaz.

Belki de yünlü kumaşların ana dezavantajı incelikleridir. Ceketin özel bakıma ihtiyacı var. Bununla birlikte, bu, malzemenin tüm avantajlarını karşılayamayan önemsiz bir nüanstır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

En Kaliteli Kanvas Tablolar

En Kaliteli Kanvas Tablolar

Elektrik Tesisatı Tadilatı Nasıl Yapılır?

Elektrik Tesisatı Tadilatı Nasıl Yapılır?

Cinsiyete Göre Doğum Günü Parti Süsleri

Cinsiyete Göre Doğum Günü Parti Süsleri

En Güzel Gelinlik Modelleri

En Güzel Gelinlik Modelleri

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir