ISO Yönetim Sistemleri Kitapları

ISO Yönetim Sistemleri Kitapları

Ülkemizde yazılmış ve yayında bulunan çok fazla ISO yönetim sistemi kitabı maalesef bulunmuyor. Dünya da ise çok sayıda İngilizce ISO kitabı bulmak mümkün. Kitaplar artık online platformlarda PDF formatında ya da e-kitap olarak yazılıyor ve ücretli ücretsiz dağıtılıyor. Neredeyse ansiklopedi büyüklüğünde verinin yayınlandığı web dünyası varken kitap yazmak kolay bir iş değil.

Yalnız burada dikkat çeken hususa gelirsek internet üzerinde kalite uygulamalarını anlatan bir web sitesi bulunmuyor sayılır. Çoğu ISO web sitesi sadece belgelendirme, danışmanlık ve eğitim konularında yazılara sahip. Uygulamaya yönelik bilgi kütüphanesinin varlığından söz edemiyoruz. Son dönemlerde ise çok sayıda üyesi bulunan ve tüm dünyada hizmet veren UDEMY benzeri platformlarda online kalite eğitimlerini görebilmek mümkün hale geldi.

ISO Uygulamaları için Eğitimler Mi Kitaplar Mı?

Ülkemizde ISO uygulama eğitimleri veren firmalar arasında az sayıda firma çalışma yapıyor. Sigma Center, Uzman Sertifika, BSI Group, Adlbelge gibi büyük firmaların yanı sıra, eğitim veren firmaların eğitimlere ayırdığı benzeri aktif ISO 9001 eğitim sayfaları da bulunuyor.

Kitaplar söz konusu olduğunda bir ISO 9001 denetçilerinin denetimlerde ne görmek istediği konusunda bu kitap son zamanlarda yayımlanmış en faydalı eserlerden sadece biri. Vericert’in ISO ile ilgili ISO 45001, ISO 14001, ISO 27001 denetçi ne görmek ister kitapları da yayımlanmış bulunuyor. Burada akıllara çok gezen mi bilir çok okuyan mı polemiği de gelmiyor değil. Bu türden uygulamaya, yaşamaya, görmeye ve hayat boyu öğrenmeye dayalı eğitimler için gezen yani uygulama yapan daha iyi bilir demek gerekiyor. Burada gezmek kavramı aslında uygulamadır. Sözel ve duyusal uygulamanın yerini hiçbiri tutmuyor. Hali hazırda uygulama tecrübesi olmayanların yazdığı eğitici kitapların yeterliliklerinin tartışmaya açık olduğu birde oturum açabiliriz.

Baş denetçi eğitimi gibi zor bir alanda, Vericert firmasının ülkemizde kitaplarıyla fark oluşturan ve baş denetçi eğitimleri gibi az sayıda firmanın verdiği eğitimleri bünyesinde barındıran bir firma ve 5-6 kadar ISO kitabını sektöre kazandırdı. IRCA onaylı baş denetçi eğitimlerini çok az sayıda firma, katılımcı sayısının istenen sayıya ulaşmasına göre veriyor. Belgelendirme sektörüne katkıda bulunan firmaların gelecekteki başarı şanslarının arttığını ve piyasanın hakkında güven duyumlarının artacağını öngörmek zor değildir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bursa Spa Merkezi

Bursa Spa Merkezi

Lazer Epilasyon ile Güzelliğinize Güzellik Katın

Lazer Epilasyon ile Güzelliğinize Güzellik Katın

Protez Saçta Etkili Sonuçları Oscar Hair’le Elde Edin

Protez Saçta Etkili Sonuçları Oscar Hair’le Elde Edin

Dış Sağlığınızı Önemseyin

Dış Sağlığınızı Önemseyin

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir