Cephe Kaplama Çeşitleri 2022

Cephe Kaplama Çeşitleri 2022

Uygulamada kullanılan bir kaç çeşit cephe kaplama ürünü bulunmaktadır. Bu kaplama malzemelerin kullanılma amaçları birbirinden oldukça farklı olduğu gibi avantaj ve dezavantajları da vardır. Bu nedenle birbirinden tamamen farklı olan bu ürün grupları seçilmeden önce amaç belirlenmeli ve uygulama seçimleri ona göre olmalıdır. Cephe kaplama uygulamaları maddi yönden de oldukça külfetli uygulamalar olduğu için değerlendirmeler doğru belirlenmelidir.

Cephe Kaplama Çeşitleri

Cephe kaplama uygulamalarında kullanılan malzemelerden birisi halk arasında köpük olarak bilinen, EPS denilen strafor (köpük) grubu olan malzemedir.

EPS Denilen Strafor Grubunun Avantajları

– Uygulaması oldukça basittir

– Çok kısa zamanda geniş alanlarda uygulama yapılabilir.

– Diğer ürünlere nazaran fazla maliyetli değildir.

– Kolay bulunur.

EPS’nin Dezavantajları

– Oldukça yanıcıdır, için yanar. Bu nedenle yangınlarda tehlikeli olabilir. Yanması durumunda dumanı zehirlidir.

– Su yalıtımı yapmaz, bir tanesi ıslandığında kabarma ihtimali yüksektir.

– Fazla sayıda dübel kullanılarak uygulama yapıldığı için hem binaya zarar verir hem de az da olsa ısı yalıtımına mani olur.

– Darbelere karşı oldukça dayanıksızdır. En ufak çarpmalarda, vurmalarda çökmeler oluşabilir.

– Karbon gazından yapılan petrol türevi bir üründür, ekolojik olmadığı gibi hava geçişi yoktur bu nedenle de nefes almaz.

XPS Kaplama

Diğer bir grup olan cephe kaplama malzemesi ise, XPS denilen üründür. Cephe kaplama amaçlı sıkça kullanılan bir üründür. Bunlardan başka çok yaygın olarak kullanılan karbonlu EPS denilen, gri renge sahip bir paket sistemi vardır. Bu malzemelerin kalitesi kadar cephe kaplama için kullanılacak olan kalınlıklar da önemlidir.

Taş Yünü

Özellikle ses yalıtımı ve yangın yalıtımının önem kazandığı alanlarda uygulanacak olan malzeme taş yünü olarak bilinen malzemedir. Dış cephe kaplamaları içinde oldukça ağır olan bir ürün olduğu için uygulama da çelik dübeller kullanılır. Diğer ürünlere nazaran daha pahalı bir üründür.

Yalıtım Sıvası

Yalıtım sıvası uygulamaları da cephe kaplamalarında kullanılan yöntemlerden biridir. Bu uygulamada ise binanın işlem yapılacak duvarları önceden tırtıklanarak tutunma işlemine hazırlanır. Boyası dökülen yerler kabaran alanlar spatula yardımı ile iyice temizlenip işlem için uygun hale getirilir. Ses yalıtımında büyük ölçüde işe yarar. Aynı zamanda su yalıtımında yapar. Nefes aldığı için sağlıklı ortam oluşturur.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Torun Banyo Dolabı Tasarımı

Torun Banyo Dolabı Tasarımı

Elektronik Sigara

Elektronik Sigara

Profesyonel Dış Cephe Kaplama Hizmetleri

Profesyonel Dış Cephe Kaplama Hizmetleri

Güvenilir Sanayi Mutfak Ekipmanları

Güvenilir Sanayi Mutfak Ekipmanları

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir