Beyin Göçü Problemleri

Beyin Göçü Problemleri

Dünya genelinde bir denge bozukluğu olduğunu her alanda görürüz. Buna en güzel örnek Hindistan’da çöplük içinde yaşayan insanlara karşılık, çöpü bittiği için geri dönüştürmek üzere diğer ülkelerden çöp satın alan İsveç’i görürüz. Dünyanın apayrı iki köşesinde yaşayan birbirinden farklı kültürlerle büyümüş apayrı koşullar yaşayan insanlar. Bu yaşam seviyesi kesinlikle eğitim düzeyiyle doğru orantılıdır. İnsanların eğitimli olduğu ülkelerin yaşam kalitesi daha yüksektir. Aynı zamanda ülkede kapasitesinin üzerinde insan bulunması ve plansız üreme de ülkeyi aşağıya çekecektir. Benim fikrim şuan bizim ülkemizde kapasitesinin oldukça üstünde insan bulunduğudur. Bu işsizlik sorunun da sebebi burada yatar. Çok fazla insan ve çok fazla mezun var bu sebeple şirketler genç beyinleri keşfetmekte zorluk çekiyorlar. Bu nedenle de genç beyinler defa refah düzeyi yüksek ülkelere yöneliyor. Bu sefer beyin göçü dediğimiz olgu başlıyor. Genç beyinler kötü yaşam şartları sebebiyle soluğu yurt dışında alıyorlar. Ülkemizde mühendislik okuyup burada çalışmak yerine Amerika’ya giderek pizzacılık yapan gençleri dahi duyuyoruz.

Ülkemizin bu konu ile ilgili yapması gereken ise yeni iş imkanları sunarak genç beyinlerin göçmesini engellemek. Asıl ülkemizde yaşamayı hak eden vatandaşlarımız kaçarken yerini az gelişmiş ülkelerden gelen okumamış insanların alması ülkemizin okur yazarlık oranını dahi etkilemektedir. Özellikle doğuda bu sorunu sıklıkla görmekteyiz. Ülkemizde çalışan bireyler genel olarak düşük maaşlardan dolayı ek gelir ihtiyacı duyarlar. Özellikle okumamış ve diğer ülkelerden ülkemize iş bulmak amacıyla göçmüş bireyler ikinci bir iş arayışı içine girerler. Burada düzenlerini kurmak için yeterli geliri elde etmeleri uzun bir zaman alır. Bu bireyler arasında internet ve bilgisayara hakim olan, okumuş ve ülkemize göç etmiş olan bireyler ek gelir için internet üzerinden yazarlık yapmayı seçebilmektedir. Bu şekilde hem ülkemiz hakkında genel kültürü artar. Hem dilini geliştirmiş olur hem de geçimine katkı sağlamış olur.

Ek gelir ihtiyacı içinde olan bireyler için internetten para kazanma fırsatları genel olarak cazip gelir. Bunun sebebi ise fiziksel efor sarf etmek gerekmemesidir. Yazma yeteneği ve biraz genel kültürü olan bilgisayara hakim her birey bu mesleği yapabilmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Firma Rehberi Avantajları

Firma Rehberi Avantajları

Hile Satış Firması

Hile Satış Firması

Unranked Hesap Satın Al

Unranked Hesap Satın Al

Instagram’da Keşfete Nasıl Çıkılır?

Instagram’da Keşfete Nasıl Çıkılır?

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir